Matura próbna SMWP matematyka 2025 marzec (poziom rozszerzony)

Matura próbna: Stowarzyszenie Matematyczne Województwa Pomorskiego
Arkusz maturalny: matematyka rozszerzona
Rok: 2025

Arkusz PDF i odpowiedzi:

Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dr-Ewa

Zadanie 5. jest bez sensu! Nierówność jest spełniona zawsze, jeśli tylko x i y nie są równocześnie zerami! Czego tu dowodzić?

Dr-Ewa

Zadanie 10. jest niejednoznaczne. „liczby” a,b,c,d nie są liczbami, lecz funkcjami zmiennej x. Te funkcje zależą od sposobu zapisu funkcji pochodnej. Jeśli maturzysta sprowadzi pochodną do najprostszej postaci – bez ułamka piętrowego, to te „liczby” są nie do odczytania i dalsza część zadania nie do rozwiązania. Wtedy „równanie” a+b+c+d=0 nie jest równaniem, bo nie zawiera niewiadomej.

matemaczny

jeden z najtrudniejszych arkuszy jakie widziałem

Math Nerd

W zadaniu 6 jest błąd w poleceniu. Z takich boków da się stworzyć tylko trójkąt prostokątny więc trójkąt podany w zadaniu nie ma prawa istnieć.

Paulina

Dużo dużo błędów i nieścisłości w tym arkuszu.
Trójkąt nie jest ostrokątny, szereg nie musi być zbieżny, ktoś chce prowadzić prostą prostopadłą do długości boku, nierówność w zad. 5 można o wiele szybciej udowodnić, niż zaproponowane rozwiązanie, dalej już nawet nie patrzyłam.

xdhahalol

Zadanie numer 10 jest źle skonstruowane, wystarczy wrzucić (x-1)^2 pod pierwiastek i zmieni to nam współczynniki co sprowadzi zadanie do niejednoznaczności

ania

W odpowiedziach do zadania 12 można wiedzieć skąd się wziął ten wzór na pole trójkąta?

Chichotek

Zadanie 5 jest tak bez sensu. Mamy udowodnić, że suma kwadratów liczb rzeczywistych powiększona 5 krotnie jest większa od zera (gdy w założeniu mamy x>2x, czyli nie mogą być jednocześnie zerem). Przecież tam nie ma co udowadniać. A najpiękniejsze jest to, że dowód w kluczu robi przejścia ze wzorami skróconego mnożenia po to by napisać komentarz „otrzymaliśmy sumę liczby nieujemnej i dodatniej zatem jest większa od 0” <<< to można stwierdzić od samego początku!

MaZak

Cóż to za „arkusz”?!?! Autor chyba pomylił się z powołaniem i na pewno nie jest matematykiem. Zadanie 1 jest tak napisane, że czytając go 10 razy nie rozumiałem o co chodzi (co więcej – nie pomogła nawet analiza klucza): „… ilość wody równa różnicy temperatury i współczynnika wielkości opadów”, „opady deszczu następują w stałej temperaturze równej 8 st. C”; „długość okresu występowania opadów to przeciwieństwo jego czasu w godzinach”… Czytając to pomyślałem, że ktoś sobie zrobił żart Prima aprilis’owy – ale niestety nie był to pierwszy kwietnia. :/ Zadanie 5: co to za dowód, w którym wystarczy pokazać, że x… Czytaj więcej »

anon

W arkuszu w zadaniu 7.mym jest (w moim odczuciu) błąd. Nie ma założenia, że podany ciąg geo. jest zbieżny, zatem nieskończona suma jest większa od liczby 9 również w przypadku, gdy pierwszy wyraz jest dodatni i q jest większe od 1. W odpowiedziach uwzględniono wyłącznie przypadek ciągu zbieżnego, co nie jest pełną odpowiedzią do zadania.